A-10 Thunderbolt II je bitevní letoun používaný armádou Spojených Států Amerických. Je velký, pomalý a je postaven okolo jedné dominanty: 30 mm kanonu. A-10 je tak ošklivý, že jako jeden z mála je známý spíše pod svou přezdívkou než pod svým oficiálním označením. Říká se mu „Warthdog“, což je označení jihoafrického divokého prasete.
Zatím nikdo neví, jakou přezdívku dostane poslední vlajková loď Nokie s operačním systémem Windows Phone, ale rozhodně můžeme očekávat něco originálnějšího než Lumia 1020. Toto monstrum má totiž mnoho společného s již zmíněným letounem. Je velké, není pěkné a je postaveno okolo centrální komponenty: 41 MPx fotoaparátu. Neměli bychom zapomenout ani na poslední atribut A-10, který má společný s 1020. Je opravdu dobrý v tom, k čemu je určen.
Specifikace a Hardware
Navzdory očekáváním nová Lumia neodráží nejnovější hardwarové standardy Nokie. Nedočkali jsme se hliníkové konstrukce, jako tomu bylo u 925, v tomto ohledu se tedy vracíme zpět k modelu 920. Vzhled telefonu je velice konfliktní a každý na něj má svůj názor. My říkáme, že Lumia 1020 sice není pěkný telefon, ale to je v pořádku, protože pro to má dobrý důvod.
Elegantní zakřivení, symetrické porty, designový balanc „děvetsetdvacítky“, to vše muselo ustoupit obrovskému fotoaparátu. 41 MPx PureView modul je hliníkový a z polykarbonátového těla vystupuje asi jako sušenka Oreo. Nezáleží na tom, jakou barvu telefonu máte, fotoaparát je vždy černý. To, že lehce vystupuje je dobré, protože to snižuje pravděpodobnost, že si před objektiv dáte prst.
Vystupující fotoaparát bohužel pociťujeme při každém držení telefonu, je to však upomínka na hlavní důvod, proč tento smartphone vůbec vznikl. Na rozdíl od Samsungu Galaxy S4 Zoom je design tohoto telefonu vyveden co nejrozumněji s ohledem na fotoaparát. Z přední strany je telefon téměř nerozeznatelný od 920ky a je opravdu lehký (158g) a také tenký (10,5mm). Matné polykarbonátové tělo působí hladkým a futuristickým dojmem. Hliníkové tlačítka pro hlasitost a vypnutí jsou také velice kvalitní.
Na displeji se nachází ochranná vrstva Gorilla Glass 3 skla, které je lehce zakřiveno. Samotný displej je 4.5-palcový AMOLED panel s WXGA rozlišením (1280 x 768 pixelů). Hustota pixelů je 334 ppi. Displej se může chlubit živými barvami a temnou černou. Je zde také vylepšená viditelnost ze stran a nové možnosti nastavení. Oproti 920 jsme se tedy dočkali mnoha vylepšení a stále nechybí super-sensitive touch, PureMotion HD+ a všechny ostatní přednosti jeho předchůdce.
Kromě fotoaparátu se 1020 nemůže chlubit nijak ohromujícím hardwarem. Možná právě proto, že disponuje operačním systémem Windows Phone, který prý velký výkon nepotřebuje. I přes to se 1020 prodává s dvojitou operační pamětí, než mají ostatní WP smartphony. Máme zde tedy 2 GB. Příjemnou novinkou je také integrace barometru.
Na palubě je dále dvou-jádrový procesor Snapdragon S4 s frekvencí 1.5 GHz a 32 GB vnitřní paměti (26 GB k dispozici uživateli). Už nás nepřekvapuje fakt, že paměť není rozšiřitelná a ani 2 000 mAh baterie není vyjímatelná. Nepřítomnost microSD slotu možná bude problém, pokud budete chtít ukládat do telefonu větší množství fotografií.
Software
Windows Phone 8 software je velice podobný u všech modelů smartphonů různých výrobců. Jsme rádi, že můžeme prohlásit, že operační systém běží na 1020 stejně hladce jako na jeho předchůdcích. Všechny charakteristické znaky platformy jako jsou Live Tiles a Modern UI design jsou přítomny. Samozřejmostí je také exkluzivní výběr aplikací od Nokie. Měli bychom také zmínit, že Windows Store nyní disponuje přes 160 000 dostupných aplikací, což znamená, že máte velkou šanci, že najdete vaši oblíbenou aplikaci i pro světově třetí největší mobilní platformu – Windows Phone.
Zajímavější však je, že Lumia 1020 je jedním z prvních smartphonů, které se chlubí kombinací GDR2 od Microsoftu a Amber updatů od Nokie. Jmenujme například přítomnost Glance Mode nebo tzv. „double-tap-to-unlock“.
Výkon
Testovali jsme Lumii 1020 přes pět dní. Když vynecháme fotoaparát, dá se říci, že užívání Lumie 1020 je velice podobné 920. Rychlost sítě byla perfektní u LTE i 3G HSPA. Komunikace byla také na dobré úrovni na obou stranách. Samozřejmě, vždy si přejeme, aby byly reproduktory hlasitější a to platí i zde.
Lhali bychom, kdybychom řekli, že nám nechybělo bezdrátové nabíjení. Chybělo. Ve tmě jsme měli také problém s dohledáním USB portu. Výdrž na baterii naštěstí vypadá velice dobře. Při běžném použití přes celý den, kdy byly prohlíženy dva e-mailové účty každých 15 minut a v průběhu probíhalo smskování i tweetování, bylo pořizováno 80-100 fotografií, a LTE bylo vypnuto, jsme se dostali na 11 hodin. To však byla doba, než se objevilo varování o vybité baterii. Ve skutečnosti telefon vydrží ještě o hodinu více.
Na výdrž má velký vliv focení. Proto tedy buďte opatrní, případně si pořiďte camera grip od Nokie, který obsahuje přídavnou baterii. Druhý díl této recenze se bude zaměřovat pouze na fotoaparát, který si zaslouží samostatný článek.
Zdroj: Pocketnow