Během let se změnily displejové technologie používané v mobilní branži opravdu velmi radikálně. Když vše začalo, měli jsme tu černobílé kousky (jenž jsou mimochodem dodnes na slunci nejčitelnější), jak šel ale čas, i u nich docházelo postupně ke změnám, jenž nakonec vyústily až do toho, co tu vidíme dnes: máme tu mobily s řadou procesorů, grafickým akcelerátorem, kompletním operačním systémem, high-definition videem a megapixelovými snímky.
Obrazovky pro mobilní techniku byly vždy obdélníkové, popřípadě výjimečně i čtvercové, což je věc, ze které dodnes prakticky neexistuje odklon. Na druhou stranu, firmy se čile ujaly testování různých poměrů stran, rozlišení a tvarů v rámci zjištění, co funguje pro tu či kterou skupinu zákazníků, ovládání a typ zařízení nejlépe.
Korejský technický gigant, firma Samsung, se nám již pochlubila s ideou, kam by se asi mohla ubírat displejová branže na letošním lednovém CESu, kdy ukázala zájemcům ohebný OLED displej. Samsung ale určitě není jediný, kdo něco takového dokáže, totéž vyvinulo nezávisle na sobě několik univerzit po celém světě – ohebné displeje, které se mohou prostě ohýbat, jindy zase srolovat opravdu jako staré dobré noviny.
Za dosaženými úspěchy zde nestojí (jako obvykle) pouze jediná náhodná věc, ale přímo celá řada věcí, protože ohebný displej je velmi komplexní věc. Tak namátkou, bylo nutno změnit materiály ze skla na moderní plasty. To vše při zachování vysokého rozlišení, jasu, kontrastu a nízké spotřeby. Populární dnes jsou také plasty, jenž mohou přenášet elektrické signály.
Za inovacemi ale není pouze lidská neutuchající touha po stále nových technologiích, je to i ryze praktická záležitost. Jak je známo, OLED displeje nepotřebují na rozdíl od LCD zezadu podsvěcující LED, takže mají dokonalé podsvícení zcela všude. Jsou efektivnější co do viditelného úhlu, jasu, kontrastu a jde je vytisknout ve více vrstvách nad sebou.
Ačkoliv nám podobné ohebné prototypy ukázaly, že to jistě může být s dnešními prostředky a technologiemi zhotoveno, mají podobné ukázky stále dost daleko k tomu, než budou houfně nasazeny do novinek. Na prvním místě je samozřejmě cena, věci podobného typu jsou dnes totiž stále docela drahé v porovnání se skleněnými deskami a LCD panely. Spousta výrobců se do produkce nehrne ani proto, jelikož nechávají takříkajíc dosloužit stará produkční zařízení. A nesmíme zapomenout ani na otázku výdrže podobných produktů, tenoučké vrstvy mezi ohebnými plasty umístěné jsou totiž nesmírně tenké, což logicky znamená i to, že jsou rekordně křehké. Chytré mobily jsou dnes navíc mnohem více používány než před lety, takže šance, že se podobné věci něco nepěkného stane, je velmi vysoká.
Ať se tudíž na věci díváme jak moc chceme optimisticky, ohebné displeje jsou pořád ve stádiu prototypů a ještě to tak jistě i nějaký ten pátek zůstane. Ti největší nadšenci z branže mají za to, že bychom se s nimi mohli začít u mobilních produktů běžně setkávat již zhruba za rok, jiní natolik optimismem nepřekypují a čas měří spíše v řádu let, nežli měsíců.
Vnucuje se rovněž otázka na úplný závěr, k čemu vlastně, k čertu, běžný uživatel potřebuje ohebný smartphone? Jen těžko se na něm bude lépe psát, zadávat znaky a volat, že ano? Ohebnost má dle našeho názoru význam u úhlopříček tabletů (15-20 cm a více), ovšem u smartphonů běžně s displejem velkým pouze 8-9 cm jaksi nedokážeme v mysli najít žádný případ pro jeho skutečně nezbytné použití.
Zdroj: Android Authority