Jestliže aktivně sledujete novinky z mobilní branže, jistě vám při jejich virtuálním listování neuniklo, že v souvislosti s fámami okolo Samsungu Galaxy S4 bylo zmiňováno cosi jako „PHOLED“ displej. Samsung Galaxy S4 má sice „pouhý“ Super AMOLED, ovšem dnes je určitě již doslova ten nejvyšší čas, abychom si představili i technologii PHOLED.
OLED
Pro osvěžení si uveďme, že dnes již oblíbená a hojně používaná technologie OLED emituje světlo jako reakci na elektrický proud. Světlo se vytváří v LEDkách díky procesu známému jako electrophosphorescence (též „Elektroluminiscence“ po našem). Bez zabředávání do přílišných technologických detailů vrstev a mezivrstev si uveďme ještě to, že rozdíl mezi OLED a LED je v tom, že OLED používá organické vrstvy (to „O“ je „Organic“) namísto anorganických komponent. Důvod, proč tomu tak je, je prostý – jsou prostě energeticky výhodnější. No a v závislosti na různých typech konstrukce a uspořádání zde ještě mohou být různé podtypy technologie s pasivní a aktivní matrix: PMOLED (pasivní) a AMOLED (aktivní).
PHOLED (Phosphorescent organic light-emitting diodes)
Technologie PHOLED funguje v zásadě na úplně stejném fyzickém základu a efektu, jen volí pro světlo emitující vrstvy jiné materiály. PHOLED využívá rozpustných materiálů k tomu, aby vytvořil OLED zařízení, které až 4x efektivnější (úspornější), nežli klasická světlo emitující OLED. To by určitě znamenalo další výrazné prodloužení výdrže techniky. Jestliže si říkáte, proč je klasický OLED tak neefektivní, pak je problém samozřejmě v tom, že tradiční OLED promění na světlo jen 25 % energie a 75 % se u něj změní na teplo.
Tato nízká spotřeba znamená přirozeně i to, že PHOLED bude výrazně chladnější při provozu. Dle příkladu dodaného developery z UDC je teplota normální OLED TV okolo 30°C, no a s nasazením PHOLED do praxe klesne o 10-17°C. Takže nejen větší efektivita, ale i zvýšení životnosti interních částí.
Zatím to znělo přímo dokonale, že? A již se blížíme k dalšímu problému, kterým je životnost technologie a tedy i displeje. Jde o to, že rudá a zelená PHOLED vydrží při 95 % aktivitě výrazně déle (23 000 hodin + 18 000 hodin), nežli modrá (700 hodin), což je samozřejmě velký problém. Pakliže by tedy došlo k nasazení technologie tak, jak je nyní, po čase by uživatel zjistil, že má zkreslené barvy a grafika je výrazně horší kvality.
Implementace do praxe
Naštěstí ale existuje cesta, jak se s tímto zádrhelem vypořádat. Jde zkombinovat PHOLED a OLED, takže u modré by se prostě životnost prodloužila starší technologií a obětovalo by se nějakých 25 % efektivity. A i pak jsme pořád na velmi pěkné poloviční úspoře. Na každý pád, jsme si jisti, že i PHOLED se co nevidět do spotřební elektroniky dostane.
Zdroj: Android Authority