Dva týdny jsme intenzivně testovali aplikaci SwiftKey Keyboard, která je alternativním způsobem pro psaní zpráv a emailů na vašem Android telefonu. Jak aplikaci hodnotíme?
SwiftKey Keyboard je alternativní způsob psaní textů, kdy texty nepíšete ťukáním jednotlivých písmen, ale tahy prstem přes písmena, která jsou v žádaném slově obsažena. S tímto způsobem zadávání přišli jako první autoři doplňku Swype, proto se nejčastěji můžete setkat s tímto označením.
Jak to funguje
V čem tedy spočívá to urychlení? Pokud při klasickém psaní zvedáte prst pokaždé když ho přesouváte na jiné písmeno, je to časová ztráta. Stejně tak ztrácíte čas přesným mířením prstu na virtuální klávesu chtěného písmena. Oba tyto problémy SwiftKey odbourává. Tahy prstem nemusí být až tak přesné – stačí se trefit zhruba na chtěné písmeno. Logika aplikace v kombinaci se slovníkem a předchozí / následující pozicí vašeho prstu už rozpozná, jaké písmeno jste chtěli napsat.
I při tomto psaní je nutné mít přehled o umístění jednotlivých písmen. SwiftKey se tedy nehodí pro opravdu jen příležitostné pisatele, kteří musí každé písmeno vyloženě hledat. V takovém případě je SwiftKey spíš na obtíž, protože aplikace bude zmatená z vašeho prstu, který bude trčet na jednom místě ve chvíli, kdy budete další písmeno hledat. Nemluvě o tom, že samotný prst vám bude překážet při pohledu na klávesnici.
Pokud se ale v rozložení kláves orientujete (tj. ideálně dokážete psát deseti prsty – máte klávesnici naučenou nazpaměť), tak pro vás SwiftKey může znamenat teoreticky zhruba dvojnásobné urychlení zadávání textů.
Naši testovací větičku „Ahoj jak jsi se dnes vyspala“ bylo možné vyťukat klasicky a s opravou jednoho překlepu za 13 vteřin. Kupodivu, psaní se SwiftKey nepřineslo žádnou časovou úsporu – doba potřebná pro napsání textu byla stejná – okolo 13 vteřin. Výsledkem byl ale text, který obsahoval dvě chyby – místo slůvka „se“ bylo napsáno jen „e“ a místo slova „vyspala“ vybral slovník méně romantickou alternativu v podobě slova „vypadla“.
Je přitom zřejmé, že chyby rázu výměny celých slov jsou horší a na čitelnost textu mají větší dopad než prosté překlepy v případě psaní bez SwiftKey.
Má tedy používání SwiftKey nějaký význam? Po pravdě, pokud jste zvyklí na standardní klávesnici, máte přiměřeně velký displej s většími tlačítky, která dokážete rychle vyhledávat, tak je přínos doplňku SwiftKey a jemu podobných poměrně sporný. Subjektivně se vám může zdát, že psaní probíhá rychleji, ale to je spíše dáno pocitem novosti a rozrušení ze zkoušení nové metody zadávání textů. Reálně si příliš nepomůžete. Alespoň v případě kratších textů. Pokud píšete zprávy nebo emaily s několika stovkami znaků, tak tam úspora už může být znatelnější. Určitě má vliv také trénink a čas, který s aplikací strávíte. I tak ale nepočítejte s tím, že se vám podaří psát dvakrát tak rychle jako na klasické klávesnici.
Někdy naopak SwiftKey může být na obtíž. Pokud chcete zadat anglické slovíčko, bude se zuby nehty držet českého slovníku a slovíčko se vám pravděpodobně snadno zadat nepodaří. Podobně je slovník aplikován i ve chvílích kdy píšete do pole příjemce. Zde by mi více vyhovovalo klasické zadávání.
Aplikaci SwiftKey Keyboard je možné aktuálně pořídit za cenu 30 Kč (30 denní trial je k dispozici zdarma). Zda jde o rozumnou investici nechám na vás, případně na vašem vlastním testování.
Požadavky
- cena aplikace 30 Kč (30denní trial zdarma)
- vyžadovaný Android OS se liší podle zařízení
- velikost aplikace se liší podle zařízení
Android aplikace SwiftKey Keyboard na Google Play (trial)