Jaro za dva týdny zaklepe na dveře a spolu s ním se do ulic a do polí vyhrnou zástupy vášnivých běžců, pro které bylo běhání v zimě přeci jen trochu příliš. Mnohým nebude v kapse či v pouzdře chybět chytrý telefon s aplikací pro měření běžeckých výkonů.
Vyzkoušeli jsme proto hned čtyři aplikace, které se v našich krajích řadí mezi ty nejpoužívanější a nejlépe hodnocené – Endomondo, RunKeeper, Runtastic a Nike+ Running. Jak si aplikace vedou? Co se nám líbilo, co méně a která aplikace je prostě nejlepší?
Endomondo – webové rozhraní vás uchvátí
Cena aplikace: zdarma (placená verze Endomondo PRO 124,99 Kč)
Přesnost
Základní verze aplikace je k dispozici zdarma. Naběhali jsme s ní přes 40 kilometrů a nezaznamenali jsme žádné problémy s přesností. Na testovacích telefonech (iPhone 3GS a Sony Xperia Ray) startovala rychle i GPS – po zapnutí a rozeběhnutí byl signál k dispozici během následujících 10-15 vteřin. Aplikace navíc pravděpodobně dopočítala místo startu podle uběhnutého času a průměrného tempa, protože startovní pozice zpravidla přesně odpovídala místu, kde jsme měření spustili.
Uživatelské rozhraní
Aplikace zobrazuje uběhnuté kilometry, čas, průměrné tempo, aktuální rychlost. Dokáže dávat také hlasové informace o průběžných výsledcích vašeho běhu. Nemusíte při běhání tedy sahat na telefon, odemykat a koukat jak si vedete. Velmi užitečné!
Uživatelské rozhraní je, oproti jiným aplikacím, sexy. Bude se vám líbit, dobře ovládat i za běhu, tlačítka nejsou nijak malá. Prvky lze vybrat a přeskládat podle vlastních preferencí. Na výběr máte všechny očekávatelné a měřitelné parametry – rychlost, tempo, uběhnutou vzdálenost apod.
Webová aplikace
Jestli je na aplikaci něco extrémně sexy, tak je to její webová část, která umožňuje detailní zobrazení proběhlé trasy nad mapami Googlu, zobrazení výškového profilu apod. Pokud máte přátele, kteří právě dělají nějakou aktivitu, tak můžete v reálném čase sledovat jejich výsledky a dokonce si v mapě zobrazit aktuální polohu. Pro sledování přítelkyně / přítele k nezaplacení. Nově Endomondo nabízí i možnost hlasových zpráv, které můžete přes webové rozhraní zadat a aplikace je hlasovým výstupem přehraje běžci. Interpretovaný jazyk je zatím jen angličtina – při pokusu o vzkaz v češtině je výsledkem jen málo srozumitelné hýkání.
Placená verze
Placená verze nabízí možnost sestavení tréninkového plánu. Pak aplikace vydává hlasové pokyny pro váš trénink (intenzivní běh / volnější běh apod.)
Zhodnocení
Endomondo se jednoznačně řadí mezi favority. Je to vyspělá aplikace, na jejíž mobilní i webové části je jen málo co vylepšovat. Spolehlivostí svých základních funkcí (přesnost, jednoduchost ovládání apod.) se řadí k absolutní špičce. Za nás – TOP 1!
Přečtěte si další článek Endomondo – poslední novinky a praktické zkušenosti (jaro 2013)
RunKeeper
Cena aplikace: zdarma
Přesnost
Během našeho testování jsme s přesností aplikace neměli problém. Přesto lze v komentářích na Google Play najít několik stížností od ostatních uživatelů. Možná záleží na konkrétním telefonu nebo jeho nastavení.
Uživatelské rozhraní
Uživatelské rozhraní je jednoduché, v porovnání s Endomondem ještě jednodušší co množství zobrazovaných informací, přesto bych neřekl, že vizuálně vypadá lépe. Ergonomie Endomondo mi zkrátka sedí víc. K používání aplikace je nutný uživatelský účet – vystačíte s vaším Facebook účtem.
Webová aplikace
Při přístupu do webové aplikace se vás aplikace zeptá na několik osobních údajů (výška, váha) a na váš cíl. To by mohlo vést k domněnce, že aplikace vám vytvoří tréninkový plán, na jehož základě pak budeme k vytyčenému cíli směřovat. Bohužel, není to tak. Cíl máte ve svém účtu stále na očích, ale jinak s ním aplikace nijak nepracuje – jakým způsobem ho dosáhnout, to je na vás. To je trochu škoda a aplikace v tomto směru naznačuje potenciál, který pak nevyužívá.
Přehlednost uživatelského rozhraní webové aplikace je pak opět o fous za naším oblíbeným Endomondem.
Placená verze
Placená verze aplikace existuje jako RunKeeper Elite a oproti konkurentům se v tomto případě jedná o měsíční nebo roční předplatné. Cena je přitom dost vysoká – 4,99 USD na měsíc nebo 19,99 USD na rok. Placená verze pak nabízí přístup k tréninkovým plánům (nevíme, zda upraveným podle vašich individuálních potřeb) nebo možnosti snazší komunikace vašich tréninkových výsledků vašim přátelům. Po pravdě, přehled funkcí placené verze tak trochu působí dojmem, že autoři RunKeeperu žijí v bublině a neznají konkurenci, která mnoho z těchto funkcí nabízí buď zdarma nebo v podobě jednorázově placené premium aplikace.
Závěr
RunKeeper vizuálně i nabídkou funkcí placené verze působí dojmem, že zastavil svůj vývoj dva roky zpět. Od té doby uběhlo už hodně vody, konkurence se zostřila a RunKeeper dýchá ostatním konkurentům na záda. Za nás se aplikace umisťuje na chvostu naší čtyřky. Že s aplikací není něco v pořádku potvrzuje i klesající počet aktivních uživatelů podle Google Play.
Nike+ Running
Cena aplikace: zdarma
Přesnost
S přesností aplikace jsme neměli žádné problémy, naměřené hodnoty a záznam trasy odpovídaly očekávání. Start měření po zapnutí aplikace byl podobný jako u Endomonda.
Uživatelské rozhraní
Na Nike+ Running jsme byli hodně zvědavi. Přestože za aplikací stojí velká komerční firma, tak mnoho uživatelů na ni pěje neochvějné ódy. Je pravda, že podle screenshotů a prvních dojmů působí aplikace velmi sympaticky. Když se k tomu přidají subjektivní dojmy z přesnosti měření, tak máme zaděláno na dalšího favorita.
První rozčarování ovšem přijde hned po prvním spuštění aplikace. Pro běh aplikace je potřeba vytvořit účet – to je logické a akceptovatelné. Aplikace ale nenabízí snadné vytvoření účtu pomocí Facebooku, musíme projít dlouhým a relativně detailním formulářem, což na mobilu není zrovna ono. Budiž. Na testovaném mobilu se vyplňování polí nepochopitelně zadrhávalo, což k pozitivnímu dojmu také nepřispělo. Požadavky na zadané heslo byly také poměrně striktní – minimálně 8 znaků, číslice, velké písmeno.
Webová aplikace
Snazší je tedy nejprve vytvořit účet na webových stránkách http://nikeplus.nike.com/plus/ a teprve potom se pustit do používání mobilní aplikace.
Placená verze
Aplikace je nabízena jen ve verzi zdarma. Společnost Nike počítá s tím, že uživatelé aplikace budou motivováni začít využívat další doplňkové produkty, které pro běhání a další sporty nabízí. Jejich přehled naleznete na výše odkazovaných stránkách. Zpravidla se ale jedná o poměrně drahé záležitosti.
Závěr
Nike+ Running je poměrně sympatická aplikace, pokud vycházíte z informací uživatelů, kteří se s ní sžili nebo z marketingových materiálů. Pokud jste na začátku a rozhodujete se s jakou aplikací spojit svoji sportovní kariéru, naleznete lepší kandidáty (Endomondo, Runtastic). Pokud se vám líbí sportovní pomůcky od Nike, tak potom může být tato aplikace vhodným doplňkem.
Runtastic
Cena aplikace: zdarma (placená verze Runtastic PRO 128 Kč)
Přesnost
S přesností aplikace jsme žádné problémy neměli, i když někteří uživatelé si v recenzích na přesnost aplikace stěžují.
Uživatelské rozhraní
Uživatelské rozhraní patří mezi ty méně promyšlené – ovládací prvky jsou malé, budete mít problém se v běhu nebo s třesoucím se prstem trefit do tlačítka na odemknutí aplikace a jiných. Podobně jako Endomondo, i Runtastic umožňuje navolit vlastní sestavu měřičů.
Webová aplikace
Webová aplikace nabízí přehled vašich aktivit, detaily ke každé aktivitě a také informace o aktivitách dalších uživatelů této aplikace. Nechybí ani obligátní doporučení na uživatele, které byste mohli znát. Pokud ale s aplikací začínáte, tak je doporučení provedeno jen na základě geografické vzdálenosti. Tzn. s velkou pravděpodobností nebudete žádného z doporučených uživatelů znát – Stefan z Linze a Ulrika tamtéž jsou mi opravdu neznámí lidé.
Placená verze
Placená verze aplikace přináší možnost tréninku (nastavení cílů) a detailnější informace o proběhnutých trasách.
Závěr
Runtastic na mě působí trochu neslaně, nemastně. Hlavní výhodou této aplikace, nebo spíše jejího webového účtu je, že existují další aplikace ze série Tastic pro měření jiných typů sportovních výkonů (včetně indoorových). Všechny informace pak můžete mít pod jedním účtem. Pokud je ale vaším hlavním sportem běhání nebo cyklistika, tak jsou tu lepší kandidáti.
Finální rozřešení
Vyzkoušeli jsme 4 různé aplikace pro běhání. Všechny zvládají to, co byste od takových aplikací očekávali – měří trasu, uběhnuté kilometry, rychlost, zobrazí kudy běžíte, data máte později kdykoliv přístupná z webového rozhraní. Časem ale odhalíte drobnosti, které vás buď příjemně překvapí, nebo rozladí. Měnit později aplikaci je těžké – vaše dosavadní výsledky jsou už svázány s konkrétní aplikací a přenášet je do jiného systému, to není ono (např. záznam proběhlých tras buď nelze přenést vůbec, nebo nijak snadno).
Nejlepší je tedy mít na začátku šťastnou ruku a vybrat tu nejlepší aplikaci hned na poprvé. Z našeho testování vyplývá, že takovou aplikací je právě Endomondo.