V současnosti společnost LG soupeří na trhu mobilních telefonů proti takovým titánům, jako jsou Samsung nebo Apple. Mezi jeden z nejnovějších telefonů, který je přímým konkurentem Samsung Galaxy SIII a Apple iPhone 5, je LG Optimus 4X HD. Tento chytrý telefon jsme měli možnost několik týdnů testovat.
Balení
Sympatická krabička skládající se ze dvou ne zcela přiléhajících černých dílů, které mezi sebou ponechávají malý červený proužek. Na vrchním dílu krabičky je lesklým černým znakem vyobrazeno označení 4X. Dále krabičce vévodí v horní části logo společnosti a přímo uprostřed samostatné označení telefonu v blyštivě stříbrné barvě. Po odklopení vrchního dílu krabičky si již můžeme prohlédnout samotný přístroj.
Telefon na první pohled působí velice uhlazeným dojmem, ale k rozboru telefonu se ještě dostaneme. Uvnitř krabičky nalezneme standardní sluchátka poskytovaná firmou LG přímo k telefonu s běžným 3,5 mm jackem. Dále je možné v balení najít cestovní adaptér k nabíjení baterie a microUSB kabel pro připojení telefonu. Balení obsahuje samozřejmě i počáteční uživatelskou příručku. Jako zajímavost v balení bych zmínil NFC tagy, přičemž v balení máte dva, jeden pro nastavení do auta a druhý pro nastavení do kanceláře. Samozřejmostí je i malá kartička s popiskem jak NFC tagy fungují.
[box_light]
Výhody a přednosti
Designové zpracování, výkon procesoru, zadní kryt telefonu, grafika, možnost navýšení kapacity paměti pomocí SD karet
[/box_light]
[box_dark]
Nevýhody
Aplikace fotoaparátu, výdrž baterie (která i přes velikou kapacitu při zvýšeném používání nevydrží déle než den), slot na napájení baterie, chybí notifikační dioda
[/box_dark]
Hardware
Při pohledu na telefon mě zaujal krásný jednoduchý design, velký displej, boční rámování po obvodu celého telefonu a výborně do ruky padnoucí záda přístroje, která kromě vroubkovaného designu mají také mírné pogumování, díky kterému se v ruce velice dobře drží.
Naopak jsem byl mírně zklamán slotem pro nabíjení, který je až přespříliš „utopený“ v plastovém těle a při připojování microUSB je nutné být velmi opatrný, aby se konektor nepoškodil. Dále mě zklamalo vypínací tlačítko, které je dle mě nešťastně použito napravo vrchní strany telefonu. Nalevo od něj je pak vstup pro konektor sluchátek. Telefon je poháněn čtyř jádrovým procesorem Tegra 3 od NVidie.
Přístroj disponuje IPS LCD displejem, díky kterému je dojem z vykreslených barev skutečný, nikoliv jako u více přesaturovaného Amoledu. Používá True HD technologii pro reálné vykreslení grafiky telefonu. Samotný telefon pohání nová silikon monoxid anodová baterie, která je jednou z inovací firmy LG. Díky nové technologii se podařilo navýšit kapacitu baterie z předchozích 1000 mAh na nynějších 2150 mAh.
Specifikace
- rozměry a hmotnost: 132 × 68 × 8,9 mm, 133 g
- displej: 4,7“, kapacitní IPS LCD, 720 × 1280, 312 PPI
- procesor: Nvidia Tegra 3 AP30H (4× Cortex-A9, 1 500 MHz, 40nm)
- operační systém: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)
- paměť: uživatelská 16 000 MB, operační 1024 MB RAM
- fotoaparát: 8MPx (3264 × 2448 px), video (1920 × 1080 px), autofocus, blesk
- sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (21,1|5,76 Mb/s)
- konektivita: microUSB, MHL, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC, 3,5mm jack
- baterie: 2150 mAh
Software
Přístroj je ovládán operačním systémem Android ve verzi 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Uživatelské prostředí poskytuje nástavbu Optimus UI ve verzi 3.0, který je velice jednoduchý a přehledný, podobá se však poměrně stock ROM od společnosti Google, což v tomto případě rozhodně není na škodu.
Většina předinstalovaných aplikací mě velice příjemně překvapila stejně jako celkový projev telefonu. Operační systém poháněný čtyřmi jádry je velmi rychlý a aplikace fungovaly stoprocentně. Bohužel jedním z negativních poznatků, kterých jsem si všiml při dlouhodobém využívání aplikací, či používání náročnějších aplikací na grafiku jako jsou třeba hry, bylo, že se telefon dost nepříjemně přehříval.
Dále mě neoslnila samotná aplikace fotoaparátu, která mi přijde malinko nedodělaná a bohužel nepůsobila tak lehce jako ostatní aplikace. Naopak velmi pozitivně je nutné zhodnotit aplikaci Quick Memo. Předinstalovaný hudební přehrávač byl vcelku pěkný jednoduchý a svou funkci splnil dokonale. Dále jsem byl velmi mile překvapen aplikací budíku, která mi doslova učarovala. Celkově hodnotím software telefonu velmi kladně.
Shrnutí
Telefon jsem testoval tři týdny a velmi mile mě překvapil. Až na několik drobných chybiček, které však postihnou každý smělý projekt. LG Optimus 4X HD je vlajkovou lodí firmy LG a zároveň velmi povedenou konkurencí pro Samsung Galaxy SIII. Věřím, že již brzy se díky stále se zkvalitňujícím technologickým postupům a krásnému designovému provedení dostane tento a další modely chytrých telefonů LG mezi absolutní špičku dneška.