Motorola Xoom i Apple iPad 2 jsou už venku a začínají se objevovat první recenze a srovnání. V dnešním článku přinášíme informace o obou přístrojích z videorecenze, kterou přinesl anglický server Phones review. Hned na úvod ale můžeme říct – Apple iPad 2 je zatím stále nejlepší tablet na trhu.
Motorola Xoom má hodně sympatický design. Rámeček iPadu 2 mohl také projít nějakou menší evolucí. Ve srovnání s Motorolou působí relativně tlustě a nemoderně. To jsou ale subjektivní pocity. Materiál zadního krytu je lépe zvolen v případě iPadu 2 – hliník je prostě hliník, na který plast z Motoroly Xoom zkrátka nemá – mj. i proto, že na něm zůstávají viditelné otisky, které není snadné odstranit.
Displeje mají obdobný rozměr a i kvalita jejich zobrazení je podobná. V tomto směru nejsou žádné podstatné rozdíly mezi iPadem 2 a Motorolou Xoom.
Co se týká portů, tak zde jednoznačně vyhrává Motorola Xoom – přítomnost microUSB a HDMI portu je jednoznačnou výhodou. Pokud chcete připojit Apple iPad 2 k HDMI, potřebujete externí redukci.
Front-facing kamera je v případě Motoroly Xoom umístěna na delší straně přístroje, u iPadu 2 zůstává na horní hraně. Řešení od Motoroly mi přijde praktičtější.
Kamera na zadní straně přístroje je v případě Motoroly vybavena dvěma LED diodami, což se může hodit, i když jako klasický fotoaparát tento tablet bude využívat pravděpodobně jen málokdo. LED dioda na přední straně přístroje by možná pro mnohé byla užitečnější.
Zajímavé je srovnání operačních systémů. Co do plynulosti ovládání vychází jednoznačně lépe iPad 2 a to i při tak jednoduchých úkonech jako je listování mezi aplikacemi v menu. Android v Motorole Xoom občas nestíhá a překreslování se tak na pár setinek zasekne. Dojem z rychlosti ovšem kvůli tomu dramaticky klesá.
Na druhé straně je nutné brát do úvahy, že jde „jen“ o listování v menu, o skutečné síle přístroje to nevypovídá zhola nic. Nemluvě o tom, že uživatelské prostředí Androidu je bohtší a umožňuje zobrazit více informací, což zpomalení může způsobovat.
Autoři videorecenze pak ve finále za lepší uživatelské rozhraní považují Motorolu Xoom díky širokým možnostem individuálního nastavení – možnost přidávat widgety na plochu, zástupce apod. V tomto bodě s nimi nesouhlasím.
Individuální nastavení oceňují geeci, ale ne masy uživatelů. Ti chtějí jednoduchý produkt, který bude vypadat a fungovat vždy stejně jakmile se jej jednou naučí používat. V tomto tedy za mě dávám body spíše Apple iPadu.
Virtuální klávesnice poskytuje obdobný komfort a možnosti na obou přístrojích.
Další z prezentovaných oblastí je srovnání použití aplikace Google Maps. Zde Motorola Xoom těží z použitého operačního systému a jeho úzké integrace s produkty Google. Vedle zobrazení map nabízí např. turn-by-turn navigaci, napojení na službu Google Latitude nebo Google Buzz, nebo 3D modely vybraných měst. Tyto funkcionality zatím v mapové aplikaci pro Apple iPad dostupné nejsou.
Další ze srovnávaných aplikací bylo přehrávání videí na YouTube. Zde se opět jako lepší jevila aplikace pro Android, která umožňovala přehrávání videí ve vysokém rozlišení i na 3G připojení (u iPadu je přehrávání HQ videí limitováno na připojení prostřednictvím Wi-Fi) a snazší sdílení zajímavých videí do různých služeb (Twitter, Facebook apod.). iPhone naproti tomu umožňuje snadné sdílení pouze prostřednictvím e-mailu.
Přehrávání hudby vychází zhruba stejně na obou modelech, pro někoho atraktivní může být 3D listování mezi obaly vaší hudební knihovny, které nabízí Motorola Xoom. Samotná kvalita reprodukce přehrávané hudby je lepší v případě Apple iPadu 2.
V kvalitě fotek pořízených kamerou na zadní straně vyhrává Motorola Xoom. Srovnání nevypadá zcela objektivně – není děláno v profesionálních podmínkách, ale jeho základní indikace napovídá, že snímky z Motoroly Xoom mají o něco věrnější barvy (z fotek pořízených iPadem 2 mám pocit, že příliš zvýrazňuje červenou barvu), lepší je kontrast.
Naproti tomu nahrávání videa (oba přístroje umožňují záznam v rozlišení 720p) vychází lépe pro iPad. Věrnější podání barev u Motoroly Xoom vypadalo v tomto případě na škodu, živější barvy iPadu byly atraktivnější. Záleží i na osobních preferencích každého uživatele.
Důležitým aspektem je životnost baterie. V tomto směru získal lepší hodnocení iPad 2, který při běžném používání nabídne bez problémů cca 2 dny provozu.
Když dojde na cenu, vychází jako lepší varianta iPad 2, který je ve Spojených státech k dostání za cenu okolo 730 dolarů (stejná varianta HW výbavy jako v případě Motoroly Xoom a bez kontraktu).
Komentář: Motorola Xoom je až překvapivě kvalitní stroj, který svým uživatelům rozhodně poskytne všechny funkce, které by od podobného zařízení mohli vyžadovat. Záleží tedy často spíše na osobních preferencích a náklonnosti k jednomu nebo druhému řešení. Přináším subjektivní zhodnocení obou přístrojů v důležitých parametrech.
Displej: žádný podstatný rozdíl
Porty: jasné vítězství Motoroly Xoom
Životnost na baterii: jednoznačně vyhrává iPad 2
Výkon: pravděpodobně žádný významný rozdíl
Aplikace: platforma iOS nabízí v tuto chvíli více aplikací, i do budoucna lze počítat s tím, že pro iOS budou existovat všechny myslitelné a zajímavé aplikace. Bod pro iPad 2.
Možnosti nastavení: nerozhodně – pokud jste hračička, která si chce přístroj upravit totálně podle vlastního vkusu, vyberte Motorolu Xoom. Pokud jste naproti tomu běžný spotřební uživatel, který chce zařízení především používat a preferuje jednoduchost, volte Apple iPad 2.
Práce s virtuální klávesnicí: žádný rozdíl
Cena: pokud cena Motoroly Xoom rychle neklesne, volba je zatím jasná – iPad 2
Verdikt: Z uvedeného srovnání je tedy patrné, že bych se stále více přikláněl k Apple iPadu 2. Záleží ale na preferencích každého uživatele a způsobu, jakým chce svůj tablet používat.
Pokud chcete více informací o iPadu 2, přečtěte si naše starší články:
Starší články o tabletu Motorola Xoom:
Zdroj: Phones review