Slovo „octa-core“ bylo poslední dobou a speciálně tento rok vídáno a slýcháno často. A je docela nešťastné, že zatím všechny podobné pokusy nebyly skutečným octa-core, ale slepením z jader 1, 2 a 4.
První podobnou věc zkusil letos Samsung se svým procesorem Samsung Exynos 5 Octa a pak i Motorola s CPU Motorola X8 Computing System, což jsou sice systémy, kde bychom jednotlivých jader napočítali opravdu osm, ale nikoliv pod jednou kapotou či jen u hlavního CPU.
Upřímně, největší naděje jsme vkládali právě do dvou řečených společností (tj. Samsung a Motorola), protože další hráč na procesorovém trhu, firma MediaTek, není právě subjekt proslulý highendovými procesory. Ale jak to vypadá, bude to opravdu právě ona, kdo podobný model představí světu.
Ještě před tím, nežli si představíme tento model, je na místě připomenout, co zvládli jeho slabší octa-core bratři. Tak tedy, když Samsung poprvé oznámil svoje plány na octa-core, naděje byly vysoké, ale vzniklo cosi, kde byly dva clustery procesorů: kvartet byl rychlý a kvartet pomalejší, přičemž se přepínaly podle toho, jak moc velká zátěž byla uživatelem vyžadována. Takže, jader sice osm, ale v akci vždy maximálně čtyři. Označit jej tedy za octa-core není úplně přesné, ale spíše 2 x quad-core. Původně Samsung plánoval, aby oba clustery pracovaly současně, ale vyskytly se prý jakési hardwarové problémy, jejichž výsledkem bylo to, co již víme o jeho omezené funkci.
Kdybychom se bavili zase chvíli o Motorole, pak její Motorola X8 Computing System měl sice také osm jader, ale ta byla uspořádána do konfigurace: 1 x dual-core + 1 x quad-core grafika + 2 x single-core na rozeznávání mluvené řeči a pro senzory. Octa-core zde je tedy rozhodně marketingovým žvástem, protože kdybyste tak počítali opravdu každé jádro v zařízení, (i to grafické), již teď máte kupříkladu na PC 1032-core třeba, což je kravina, že ano…
Ctitele většího počtu jader v jednom mobilu ale rozhodně a nepochybně nadchne další oznámení, že dílko MediaTeku je skutečně octa-core. Jeho jádra jsou pod jednou střechou, v jediném čipu a každé pracuje nezávisle na ostatních, přesto ale umí přiložit ruku ke společnému dílu, když je třeba. Jak je u podobných věcí obvyklé, MediaTek tvrdí, že při kvalitní spolupráci se systémem bude moci uživatel dělat najednou ještě více věcí, respektive odezva rozhraní a programů by měla být ještě lepší, nežli na quad-core (samozřejmě, aplikace to musí podporovat, paradoxně na to dodnes ještě velký díl kašle, takže je na single-core leckdy rychlejší, jak na dual-core, kde se neustále nevhodně přepíná).
Prozatím je vše jen ve stádiu příslibu ze strany firmy MediaTek a neexistují ani žádná přesná konkrétní data (jen mlhavý náznak o uvedení na téma poslední letošní čtvrtletí), ovšem MediaTek bude nucen nabídnout něco opravdu kvalitního, jelikož konkurence ze strany dalších firem (namátkou Intelu) je opravdu neúprosná a má v ruce nejeden trumf.
A ještě jedna drobnost pro finále: Samsung právě oznámil, že druhá generace Samsung Exynos 5 Octa jménem Exynos 5420 bude rychlejší, s lepší GPU a především, s pořešenou nespoluprací clusterů. Její model by měl na trh dorazit ještě během letošního srpna. Takže, aby to nakonec neskončilo tak, že dlouho nic a pak se na trhu najednou objeví hned několik poctivých octa-core najednou.
Zdroj: Android Authority