Toto je pravděpodobně nejdůležitější smartphone, který BlackBerry představilo v roce 2013. Již známé smartphony Z10 a Q10 byly vytvořeny spíše pro zaryté milovníky této značky, kteří chtějí obměnit svou stávající výbavu BlackBerry smartphonů. Naneštěstí pro generálního ředitele Thorstena Heinse, tito lidé nikdy nebyli hlavními odběrateli smartphonů BlackBerry. Možná proto dnes tato společnost vykazuje ztrátu 84 milionů dolarů za čtvrtletí a prodá pouze 2.7 milionů zařízení s BB10. Není zde mnoho ohledů, kde by bylo BlackBerry schopné konkurovat armádě Androidů a WP smartphonů. Velké plus těchto telefonů jsou především jejich QWERTY klávesnice, které jsou označovány jako jedny z nejlepších na mobilním trhu. Možná právě díky tomu, si ještě BlackBerry vede tak, jak si vede.
Ani Q5 nebyla ochuzena o jednu z vyhlášených QWERTY klávesnic, navíc nabízí také 3.1-palcový displej. Tento smartphone je určen pro trhy mimo USA a prodává se v mnoha barevných kombinacích. Je to však dost pro získání zákazníků Latinské Ameriky a Evropy? Cena tohoto smartphonu ve Velké Británii je 320 GBP bez jakéhokoliv úpisu. U nás jej můžete sehnat za cenu okolo 10 000 Kč. Je to však adekvátní cena pro zařízení střední třídy? Může takový smartphone obstát ve světě, kde i levné smartphony mohou nabízet 4-palcové displeje s vysokými rozlišeními a mnoha aplikacemi uvnitř telefonu?
Hardware
Protože Q5 patří do řady Q od BlackBerry, je v mnoha ohledech podobná modelu Q10. I když grafické rozvržení i rozmístění tlačítek je stejné, tento smartphone nevypadá jako typické BlackBerry. Na papíře má téměř identické rozměry jako Q10. Je pouze o 0.8 mm delší a o 0.45 mm tlustší. Ve skutečnosti je však rozdíl zřejmý. Kromě toho, že Q5 byla vytvořena jako nástupce modelů střední třídy řady Curve, Q5 vypadá zaobleně a robustně, můžeme ji přirovnat k modelu Curve 9320.
Zarytí fanoušci BlackBerry budou překvapeni, protože Q5 je vybavena nevyjímatelnou baterií a skleněný kryt zad vystřídal matný plast. Uživatelé budou mít přístup k microSIM a microSD slotům prostřednictvím malých dvířek vedle microUSB portu. Na horní hraně najdete 3.5 mm Jack a tlačítko pro zapnutí. Napravo je tlačítko pro nastavení hlasitosti, které funguje také jako spoušť fotoaparátu. Mikrofon nalezneme na spodní hraně telefonu.
Logo BlackBerry se nachází mezi 3.1-palcovým displejem s rozlišením 720 x 720 pixelů a klávesnicí. Místo zbylo i na mikrofon, 2 MPx webkameru a LED blesk. Uvnitř smartphonu najdeme 8 GB vnitřní paměti, z které je pouze 4.3 GB uživatelsky použitelných. Je tedy vhodné doplnit smartphone o microSD kartu (až do 64 GB).
Klávesnice
Nyní se podíváme na klávesnici, která je jednoznačně jedna z hlavních věcí, kterými se tento smartphone chlubí. Řada Bold měla vždy velice pohodlné klávesnice, které splývaly s povrchem telefonu. Telefony z řady Curve měly klávesnice trochu horší, byly vystupující, stejně jako to je u nové Q5. Mezery mezi tlačítky nejsou nijak velké, takže pokud zmáčknete například F, velmi lehce se vám může stát, že zároveň zmáčknete i G a R. To jsou však jen malé nedostatky. Spíše se obáváme o materiál, který se během dvou let může radikálně změnit. Klávesnice nás o své dokonalosti příliš nepřesvědčila. Ano, pokud dáte tento telefon do ruky znalci smartphonů BlackBerry, řekne vám, že pozná vylepšení oproti 9320, normální smrtelník však bude otrávený, protože bez patřičného tréninku mu klávesnice nebude pohodlná.
Displej
Musíme připustit, že již dlouho jsme déle netestovali 3.1-palcový IPS LCD panel. Bohužel, je těžké nepociťovat slabiny takového displeje i když musíme připustit, že je to asi jediné řešení, jak přidat displej ke QWERTY klávesnici bez použití vysouvacího mechanismu. S tímto displejem se cítíme dost stísněně a klaustrofobicky. I při zmenšení písma na 5 pt můžete zobrazit pouze pět e-mailů a to nemluvíme o jednom facebookovém příspěvku.
Lepší stránkou tohoto displeje je jeho rozlišení. 720 x 720 pixelů nám dává hustotu pixelů 329 ppi, což je slušná hodnota. Dále musíme vyzdvihnout také silné podsvícení, díky kterému je obraz jasně viditelný za poledního slunce i při polovičním podsvícení. Pozorovací úhly a barvy jsou také vyníkající.
Fotoaparát
Q5 přichází s 5 MPx fotoaparátem s objektivem f/2.4 a možností nahrávání 1080p videa. Nechybí ani doplněk Time Shift, který umí opravit skupinové fotografie. Již na úvod bychom se měli zmínit o dvou výstřednostech fotografického softwaru BB10. Za prvé, ostření fotoaparátu funguje trochu odlišně než všude jinde, takže možná bude chvíli trvat, než si na to zvyknete. Za druhé, Q5 je schopna snímat fotografie v poměru stran 1:1 pro vlastní displej, 4:3 a také 16:9.
V porovnání s Windows Phonem nebo iOS 6 je fotografický software na velice dobré úrovni. Samozřejmostí je množství filtrů a také Whiteboard mód. Ke svým fotografiím můžete přímo v telefonu připojit zajímavé rámečky a také je zde velké množství nástrojů pro úpravu fotografií (redukce červených očí, rotace, ořez, překlopení, atd.). Skvělou vymožeností je také možnost snímání HDR fotografií. Na druhou stranu nám rozhodně chybí macro a panorama mód.
Fotoaparát u Q5 je jeden z nejlepších, které jsme testovali v posledních několika měsících. Za denního světla jsou výsledné snímky čisté, s mnoha detaily a se sytými barvami. Při zataženém odpoledni se však může stát, že barvy jsou lehce zašedlé. HDR mód bychom ohodnotili jako „jakžtakž“. Za dobrého světla jsou opět fotografie výborné, ovšem při horších podmínkách se zhoršuje i kvalita snímků.
U videa mají uživatelé možnost výběru z 720p a 1080p s přídavným stabilizačním módem. Kvalita opět záleží především na podmínkách, při kterých je video snímáno.
Software
Nový BlackBerry Q5 pracuje s operačním systémem BB 10.1, který přináší nové vylepšení. Umožňuje stahování e-mailových příloh, nový způsob komunikace pomocí BBM a v neposlední řadě také HDR fotografování. Pokud si zvyknete na ovládání pomocí gest, nad Q5 získáte kontrolu poměrně rychle.
BlackBerry do svého nového smartphonu vestavělo také Twitter, Facebook, Foursquare a LinkedIn. Nemůžeme vynechat také Box.net, Dropbox nebo Adobe Reader. Bohužel nám chybí nativní aplikace YouTube. Velkým rozdílem mezi BB10 a ostatními operačními systémy je hub. Jedná se o aplikaci, ve které se sdružují příspěvky z Twitteru, Facebook, dalších sociálních sítí a e-maily. My jsme si na tento systém nezvykli, protože neradi mícháme e-maily a ostatní sociální sítě. Mnoho potenciálních uživatelů s námi ale nemusí souhlasit.
Výkon a výdrž na baterii
Q5 se chlubí dvou-jádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 s frekvencí 1.2 GHz. Ten má k dispozici 2 GB operační paměti. Bohužel, pro BB10 zatím neexistují benchmarkové aplikace, které obvykle používáme. Museli jsme tedy testovat pomocí internetových benchmarků a bohužel strohá čísla Q5 nepředstavila v dobrém světle. Výsledek SunSpider JavaScript benchmarku je 1,916 ms (nižší je lepší). Z10 dosáhla v tomto benchmarku výsledku 1,775 ms a Q10 1,465 ms. Samozřejmě nemůžeme očekávat, že Q5 bude porážet smartphony vyšší třídy, ale ani v konkurenci levnějších smartphonů si nevedla moc dobře. Lumia 520 se chlubí výsledkem 1,400 ms a HTC One VX dokonce 1,504 ms.
Stejně jako „větší bratři“, i Q5 přináší podporu LTE 2, 4, 5 a 17, stejně jako HSPA+ a GSM/GPRS/EDGE. Samozřejmostí je GPS, akcelerometr, magnetometr, gyroskop a sensory okolního světla. Bohužel LTE jsme nemohli otestovat.
Již víme, že Z10 ani Q10 nebyly nijak zvlášť rychlé smartphony v ohledu bootování. Ani Q5 si nevede nijak oslnivě. Studený start trval minutu a 22 sekund. Vypnutí se odehrálo v 30 vteřinách.
Při standardním testu, kdy bylo spuštěno video na displeji, který byl nastaven na 50% jasu a byla zapnutá Wifi jsme se dostali na skvělých 12 hodin a 34 minut výdrže. Jsme fanoušci gadgetů s dlouhou výdrží, takže za tento výsledek Q5 dostává velké plus i když víme, že jasný díl na úspěchu zde má malý displej.
Konkurence
Hádáme, že existují tři skupiny lidí, které by si mohly pořídit tento smartphone. Za prvé, pokud jste v obchodě a sháníte zařízení s BlackBerry 10, pak máte na výběr z Z10, Q10 a … ano, to je ono. V produktové řadě BlackBerry je dost velká díra, kterou decentně zaplňuje Q5. Bohužel, zatím nemůžeme říci, jestli se v budoucnu dočkáme dalšího low-endu s plnohodnotnou dotykovou obrazovkou, který by mohl být značen jako Z5. Doufejme, že ano, protože pak bychom mohli vybírat smartphone jen dle sympatiím k fyzické klávesnici.
Máme zde však i další smartphony s dobrými klávesnicemi, za zmínku stojí Motorola Droid 4 (400 USD), Galaxy S Relay 4G (300 USD), NEC Terrain (430 USD) nebo levná Nokia Asha 210 (80 USD). Jako poslední skupina se jeví lidé, kteří chtějí smartphone těsně pod hranicí 500 USD. Ti si však nejspíše vyberou z iPhonu 4 (450 USD) nebo Galaxy S III (430 USD).
Závěr
BlackBerry Q5 není špatný smartphone, ale když si uvědomíte, že se nejedná jen o lehce ošizenou Q10, zažijete mnoho zklamání. Pokud by se jednalo o lehce ošizenou Q10, byli bychom mnohem vděčnější za osazený hardware, takto však máme dvě námitky, přes které je těžké se přenést. První věcí je cena. Za stejné peníze můžete pořídit vlakovou loď z roku 2011 nebo 2012 a nemusíte kupovat telefon střední třídy, který navíc není nijak ohromující. Postavte vedle sebe Q5 a Galaxy S III a asi jasně vidíte, kdo je tady vítěz.
Pak je zde otázka klávesnice, která je poměrně špatná. To je opravdu špatná zpráva, protože právě klávesnice by měla být jedním z hlavních důvodů proč tento telefon pořídit. Bohužel propast mezi klávesnicemi modelu Q10 a Q5 je obrovská. Velice se zdráháme doporučit vám nový smartphone BlackBerry Q5.
Zdroj: Engadget