Spousta internetových plátků se na první tablet Ubuntu dívá skrze prsty, jako by to byl jakýsi falešný prorok trendů, na které Linux nemá, nicméně většina je přece jen přející, jelikož si jistě i tento zajímavý stroj bezesporu zaslouží, věnovat mu trochu pozornosti.
Prosté konstatování, že se chystá první tablet s linuxovým operačním systémem Ubuntu zní sice lehce suše, je ovšem za ním ukryt mnohem větší potenciál, nežli by se zdálo. Ve stručnosti řečeno, model nese jméno Intermatrix U7, má 7″ displej a poprvé se objeví v říjnu 2013 v Austrálii.
Začněme ale od začátku, jak je dobrým zvykem. Sice si nejsme jisti, kdy společnost Canonical hrdě oznámila, že pracuje na Ubuntu smartphonu nebo tabletu, víme ale zcela a na 100 %, že tento nově aplikovaný operační systém proběhl před několika týdny internetem jako demo dostupné pro zařízení z řady Nexus. Ubuntu pro tablety bylo ohlášeno vzápětí. A brzy nato se má objevit další verze pro zařízení Nexus 7 a Nexus 10.
Kdybychom se bavili o konkrétních zařízeních, tak Ubuntu je přislíben na smartphonech koncem roku 2013 a na tabletech v časném roce 2014. Jak tedy do toho všeho zapadá ohlášená novinka Intermatrix U7? A teď to podivné – ona do těch plánů vlastně nezapadá ani trochu! Předně, pochází od prakticky neznámé australské firmy, takže spekulace o spolupráci firem Canonical a HTC se ukázaly liché. Na druhou stranu, dalo se očekávat, že se objeví i nějaká ta OEM řešení mimo oficiální Ubuntu linii – a dvakrát to samozřejmě platí u tak otevřené platformy, jakou je právě Linux.
Další věcí, která je tak trochu v protikladném vztahu, je fakt, že Intermatrix tvrdí, že začne model U7 dodávat na trh v říjnu 2013, ale Canonical, rodina stojící za Ubuntu, pro změnu sděluje, že je Ubuntu pro tablety ještě stále ve stavu nedokončené práce a konečné řešení zde prý nebude dříve, jak v časných měsících roku 2014. Jak tedy byl Intermatrix schopen zvládnout svůj tablet o rok dřív?
Blížíme se k parametrům U7: quad-core 1,5 GHz Cortex A9 CPU, 1 GB RAM a 16 GB flashe. To je docela slušné ve srovnání s další 7″ konkurencí. Na druhou stranu, původní PC verze Ubuntu by zde neběžela zrovna dvakrát plynule. Minimálně RAM by musela být aspoň na dvojnásobku, aby byla shodná, jako je oficiální doporučení společnosti Canonical. O čipu A9 rovněž doposud nepadlo slova, jelikož Canonical zmiňoval při prvotních ohlášeních toliko platformy x86 a A15. Ne snad, že by zde Ubuntu nejelo, ale o rychlosti si neděláme iluze.
Když tedy vše sesumírujeme, dojdeme k tomu nejlogičtějšímu závěru, jaký z toho všeho vyplývá – totiž, že model Intermatrix U7 je další technický hoax. Nesedí okolo něj nějak podezřele moc věcí a když už o tom mluvíme, tento model vypadá jako na Androidu běžící Ainol Novo 7 Venus. Na druhou stranu, už se nám staly v branži i divnější věci, než jen to, že by australská společnost koupila pár OEM verzí Ainol Novo 7 Venus, na ně hodila okolo podzimu nějakou skoro-hotovou verzi Ubuntu a za pár měsíců vše odladila…
Jestliže vše klapne, tak jak má, pak je trochu škoda, že je plánovaná cena taková, jaká je: 269 USD. Jestliže dnes totiž někdo šíleně touží po Linuxu, má tu samozřejmě již Android samotný, který používá vlastní linuxové jádro.
Zdroj: Android Authority