Většina her na Google Play jsou docela jednoduché záležitosti, v nichž převládají na levelech stavěné arkády, jenž slibují uživateli přinejlepším maximálně několik minut zábavy. Naštěstí, existuje stále větší a větší objem her, které nabízí bohatší zážitky a to i natolik hlubokého rázu, že běžné mrhače času se s tím nedají srovnat. A adventure hra Mystery Case Files: Return to Ravenhearst je toho dokonalým příkladem.
Hratelnost
V Return to Ravenhearst hrajete jako by za soukromého vyšetřovatele ze staré školy. K pohybu po okolí do další lokace používáte klepnutí do toho či onoho směru. Poté se nahraje další obrazovka a samozřejmě i další problémy s ní spojené – pohyb je skokový a připomíná střídání obrázků spíše než animaci. Hra patří k tzv. HOG-typu, což jsou takové adventury, v nichž musíte hledat předměty. A tím hledáním nemyslíme tradiční pixel-hunting, jak je z adventure her jíž léta známý, jde tu o hromadu předmětů najednou na obrazovce a vy musíte najít takové, jenž jsou důležité nějakým způsobem pro vyšetřování.
Na každé obrazovce je hned několik míst, s nimiž můžete jako hráči interagovat, takže se docela běžně stává, že předměty nalezené někde použijete o řádný kus dál či zpět. Celá hra je totiž doprovázena dvojicí důležitých událostí – jsou zde hledací minihry s jasně danou odměnou a nutností nalézt 12-16 předmětů (patrně každou hru jiných) + i na celou hru se dá také nahlížet jako na gigantický puzzle. Aby to nebylo tak nudné, nalézáte předměty přirozeně i všelijak poházené po zemi apod.
Jelikož jde o vyšetřování, je cesta příběhového postupu vždy dobře zřejmá, takže se nestává, že byste nevěděli, co máte dělat. Kdyby se snad někdo zadrhl na jistém místě a prostě by si ním nemohl a nemohl hnout, nemusí propadat depresi, je tu stále systém nápovědy. Ta vám neprozradí hned a rovnou celou nápovědu naservírovanou na talíři, ale spíše upřesní jistý malý náznak tak, abyste k tomu došli sami. Hra nabízí i záznam toho, co jste již dělali, což je pro detektivku ideální věc.
Grafika a zvuk
Grafika ze hry Return to Ravenhearst je výborná. Nic, po čem by se otřásly základy žánru, nicméně vysoký standard si drží. Render je na úrovni a ze všeho čiší profesionální přístup k věci. Předměty působí přirozeně i tehdy, když nejsou součástí původního pozadí a jsou míněny k sebrání. Vyloženě k sebrání jen podle svého špatného grafického zasazení tedy určitě nelákají a není nikdy tak docela jasné, co máte a můžete vlastně vzít, takže musíte přemýšlet.
Kdybychom měli utrousit pár slov na adresu zvuku, tak prakticky vše ve hře obsažené, s čím se dá interagovat, má také svůj vlastní zvuk nebo nějaký efekt. V pozadí pak hraje něco popsatelné nejblíže jako strašidelná hudba, která navodí tu správnou atmosféru, ve sluchátcích ideálně. Jak hudba, tak temné herní kulisy a grafika, vše je laděné do hororového odstínu. Pocity hrůzy to nevzbuzuje, ovšem atmosféru si hra rozhodně drží.
Znovuhratelnost
Return to Ravenhearst je docela dlouhá hra a dá vám jistě řádně zabrat ji kompletně dokončit. Na rozdíl od většiny levelovitě pojaté herní konkurence je Return to Ravenhearst extrémem zcela opačným – vlastně jde o jeden gigantický mega-level. Mimochodem, jde ukládat pozici. Hru jde hrát také na čas v případě, že jste ji již zdolali poprvé (jakýkoli Hint = 30 minut navíc). A jak jev HOG žánru zvykem, na jednotlivých obrazovkách příště budete hledat jiné náhodné předměty, což je jistě fajn.
Shrnuto a podtrženo
Return to Ravenhearst je rozhodně dobrá hra pro ctitele dobrých příběhů a adventur. Nejde o nic repetetivního, čím se unavíte za 10 minut. Navíc, když hru budete hrát opravdu poctivě, na 100 % sami, tak si můžete být jistí, že vydrží minimálně 2-3x déle. Hra stojí 38,01 Kč a je k mání na Google Play.
Požadavky
- cena 38 Kč
- Android 2.1 a vyšší
- velikost 472 MB
Android hra Mystery Case Files: Return to Ravenhearst na Google Play