Nová finská společnost Jolla rozvířila vody trhu se smartphony, když nedávno oznámila, že se chce zapojit do soubojů velkých výrobců smartphonů a bude vyrábět vlastní mobilní zařízení, která budou pracovat se systémem MeeGo. Ve Spojených státech amerických o systém MeeGo nikdy nebyl velký zájem, ale v Asii a Evropě se stal docela oblíbeným, než Nokia v roce 2011 ukončila jeho vývoj a tak zabila i jeho další působení na trhu se smartphony. Může Jolla vzkřísit MeeGo, nebo se jedná jen o marný pokus ukrojit kousek podílu na trhu, který je již stejně rozdělen mezi Google a Apple?
Interview s generálním ředitelem Jolly jménem Jussi Hurmola přineslo některé nové provokativní názory. Podle Hurmoly je nyní možné provozovat moderní společnosti zabývající se vývojem smartphonů s méně než 200 zaměstnanci. Společnosti v dřívějších dobách musely mít mnoho zaměstnanců, protože bylo nutné řešit rozsáhlé problémy, např. bylo důležité navrhnout fuknční design antén a také vyřešit spotřebu energie. Dnes jsou tyto záležitosti již vyladěné a nová firma může zažít svůj start-up i s mnohem menším počtem zaměstnanců.
Smartphony od Jolly by mimo jiné měly prorazit i díky revolučnímu uživatelskému prostředí. Hurmola upozorňuje i na to, že uživatelské prostředí iPhonů je již od roku 2007 velice podobné a nic zásadního se nezměnilo. Cíl prý je dostat se o krok dále za „otevírání a zavírání aplikací“. Hurmola dále tvrdí, že již od roku 2011 intenzivně komunikuje s operátory a obchodníky se smartphony v Asii i v Evropě a došli k závěru, že na trhu není místo pro malou společnost vyrábějící smartphony, dle plánu by se tedy Jolla měla stát velkým hráčem. Zatím má však pouze 50 zaměstnanců a téměr všichni z nich pracovali s MeeGo již pod Nokií. Plán do konce roku je ale jasný, Jolla bude mít 100 zaměstnanců a bude využívat velké sítě partnerů a spolupracujícíh firem.
Jolla už postupně oznamuje, s jakými společnostmi je dohodnuta na spolupráci. Zatím byl zmíněn největší čínský prodejce smartphonů D.Phone. Pro finskou společnost bude nyní důležité zajistit si podporu právě v Asii, kde rostou obavy z rozdělení trhu do duopolu iOS – Android. Tato tendence se ve Spojených státech neobjevuje, ale v Evropě i v Asii je cítit zneklidnění ohledně toho, jak rychle Apple a Google přebírají vedení nad celým mobilním průmyslem. Důkazem toho jsou i statistiky, které ukazují, jak radikálně spadla také poptávka po Symbianu.
Ti skeptičtější z nás by mohli Jollu přirovnat k Donu Quijotovi a Apple s Googlem k větrným mlýnům, na druhou stranu je však nutné zmínit, že po představení Nokie N9 byl vidět na trhu zájem o tento smartphone i MeeGo. Dokáže Jolla nemožné a převezme část trhu se smartphony? To teprve uvidíme, ale Jolla je určitě zajímavý počin už proto, že nenechala umřít nadějný systém MeeGo.
Zdroj: BGR