Jak naznačil výzkum od COMscore, je mnoho lidí, kteří netouží po prvotřídních Android OS smartphonech, tabletech a multimediálních přehrávačích. Zkrátka, zaměřují se spíše na levnější stroje z evidentního důvodu jejich snadnější dostupnosti. Ale i toto je věc velmi dvousečná…
Většina podobných osob staví na dedukci, že stejně budou na daném zařízení jen dělat základní věci – občas shlédnou e-mail nebo SMS či si zavolají atd. Jestliže je to ale opravdu vše, co od podobného zařízení čekáte, pak je snad i lepší nápad vůbec na smartphony zapomenout a pořídit si tzv. obyčejný mobil. Je sice pravdou, že smartphony jsou dnes extrémně levné, ale právě v tom může být ten problém!
Důvod 2. Pomalý single-core CPU a málo RAM
Dual-core procesory jsou běžně k vidění u high-endových smartphonů již déle, než rok. A již se nám stávají mezi novinkami běžné i modely se 4 jádry. Podobně jako na desktopech, tak, jak se zvyšuje počet (nejen mobilních) CPU s více jádry, roste i počet aplikací optimalizovaných pro tento typ architektury.
Na druhou stranu, levné androidí smartphony mají typicky single-core procesory a ty jsou navíc taktovány pod 1 GHz. Pokud po něm tedy sáhnete, nemusíte mít dostatek výkonu pro to nejlepší z aktuálních aplikací: kancelářské balíky, složité databázové systémy a jejich mobilní klienti a když přijde na věc, i hry potřebují výkon co největší. Co zkrátka dnes stačí taktak, zítra již stačit nemusí… Také pamatujte na ten fakt, že na rozdíl od jiných zařízení si smartphone nijak nerozšíříte, takže perfektní zvážení všech parametrů je zde alfa a omega.
Co se týče RAM, tak když jí budete mít málo, Android OS začne vraždit aplikace běžící na pozadí, aby jí měla dost ta, co potřebujete spustit. Tímto se uživatel připraví zbytečně o jednu ze skvělých vlastností tohoto mobilního operačního systému: totiž multitasking. Levnější modely mívají okolo 512 MB, ale nesmíme zapomenout na to, že i Google sám nedávno navýšil limit aplikace na Google Play na 4 GB. Brzy by tak mohlo být minimem 1 GB.
Zdroj: Android Authority