Na téma (ne)škodlivosti vyzařování mobilní techniky (a speciálně mobilních telefonů/smartphonů) již toho byly napsány mraky. Ovšem jen málokteré informace jsou opravdu seriozní. My se pokusíme oddělit zrno od plev.
Minulý měsíc organizace International Agency for Research on Cancer (odnož World Health Organization) oznámila, že záření z mobilních telefonů je „možná karcinogenní u lidí“. Jako vždy jsou veškeré studie neprůkazné, ovšem stále se ze všeho dá odvodit několik důležitých informací.
Za zdaleka nejdůležitější vidíme pak tu, že se doporučuje přechod z GSM mobilů na CDMA. A proč vlastně? Jelikož mobilní telefony v GSM sítích emitují výrazně více záření, což není ze specifikací někde na krabici nijak evidentní. Rovněž hodnota SAR udávající maximální (a nikoliv průměrnou hodnotu) záření je pro jakékoliv zdravotní odhady prakticky k ničemu.
Ale k věci, GSM modely emitují při začátku hovoru až 28x více záření, nežli CDMA přístroje. Je tu samozřejmě pár výjimek – třeba když je někde CDMA anténa výrazně dále, nežli ta pro GSM.
Zdroj: Live Science