Jak už víte z předchozího článku, ve kterém jsme porovnávali aplikace pro běhání, cyklistiku a vůbec měření sportovních výkonů, Endomondo vyšlo jako náš favorit. Sympatická aplikace, která je k dispozici jak pro Android, tak také pro iOS nabízí také přehledné a sympatické webové rozhraní se spoustou možností.
Nicméně od posledního článku se udála celá řada změn, jejichž přehled a komentář k nim dnes přinášíme.
Předplatné Endomondo Premium
V posledním článku jsem si stěžoval, že jiné aplikace nabízí řadu funkcí jen jako součást placeného předplatného. Nezaplatíš-li měsíčně pár chechtáků, máš smůlu. Bohužel, tímto směrem se vydalo i Endomondo. Jaké jsou rozdíly mezi aplikací, která je k dispozici zdarma a placeným účtem?
Aby byla situace ještě méně přehledné, tak ve hře jsou v podstatě tři varianty:
- bezplatná verze aplikace
- měsíční / roční předplatné
- placená verze aplikace
Předplatné pod názvem Endomondo Premium a je dostupné buď v podobě méně výhodného měsíčního předplatného (cena 2,99 USD) nebo jako roční předplatné s cenou 19,99 USD. V případě ročního předplatného pak jeden měsíc vyjde na 1,67 USD.
Mezi hlavní výhody předplaceného Endomondo Premium patří:
Heart Rate Zones – zobrazení tréninkových zón (aerobní, anaerobní atd.) včetně informace kolik času jste v které zóně strávili. Užitečná informace, která má jeden zásadní nedostatek. Aby to celé fungovalo, tak musíte dokoupit externí měřič tepu, který bude kompatibilní s vaším mobilním telefonem. Pokud nevíte jaký vybrat, tak v internetovém obchodu Endomondo bylo několik takových produktů k nalezení – většinou za cenu okolo stovky eur. Jednalo se tedy o dost drahou srandu.
Proč používám minulý čas? V aktuální nabídce obchodu žádný měřič tepu není. Musíte se tedy podívat jinde, ale to vyvolává nejistotu a otázky ohledně kompatibility takového zařízení s vaším telefonem, potažmo aplikací Endomondo. Pokud máte někdo zkušenost s používáním Endomondo ve spojení s pokročilou funkcí měření tepu – pochlubte se v diskuzi o tipy na konkrétní doplňky pro měření tepu, které lze použít a fungují.
V mém případě používám kombinaci – pro záznam trasy, rychlosti atd. používám Endomondo, pro aktuální informaci o tepové frekvenci sporttester Polar. Ten pak nabídne i záznam o nejvyšší a průměrné tepovce za celou sportovní aktivitu – tyto informace lze do záznamu aktivity v Endomondu doplnit i později manuálně.
Workout Comparison – srovnání aktivit – tahle funkce je užitečná, nicméně zatím ji lze částečně simulovat i bez placeného účtu. O co jde? Umožňuje srovnat až tři sportovní výkony do detailů jako – vzdálenost, délka aktivity, počet spálených kalorií, průměrné tempo, maximální a průměrná tepovka. Užitečná věc, ale když si ve webovém rozhraní u neplaceného účtu dáte zobrazení History, tak vidíte přesně tyto informace také. Sice je tento výpis trochu nepřehledný, protože vidíte všechny aktivity, ale použitelné to je.
Kvůli této nejednoznačnosti na mě Endomondo aktuálně působí trochu rozpačitě. Je z toho zřejmé, že autoři se na aplikaci snaží začít více vydělávat, na druhou stranu nechtějí naštvat početnou skupinu uživatelů a vzít jim funkce, na které jsou zvyklí.
Peer Benchmark – srovnání s přáteli – pokud jste soutěživí, tak tahle funkce se vám bude líbit. Vaše sportovní výkony jsou srovnávány s výkony vašich přátel, resp. kontaktů, které máte v Endomondu nalinkované. Snadno tak zjistíme, kdo má lepší fyzičku, měřeno přes nejrychlejší zaběhnutý kilometr, míli, hodinu v sedle kola a podobně. Pro hrubou orientaci je to dobré, ale prakticky ve vás bude brzy hlodat červík, zda kamarád, který je vždy rychlejší než vy neběhá trasu s trochu jiným profilem – na té vaší je přece kopec. Takovým úvahám nezabráníte a mechanismus poměřování na tyhle „detaily“ nemyslí.
Personal Best History – propracovanější statistiky, které umožňují pohled na vaše různé výkony v čase. Snadno tak lze porovnat, zda se váš čas na 5 km trati v průběhu času zlepšuje či zhoršuje. S jistotou lze říci, že dlouhodobě se bude zhoršovat, krátkodobé výkyvy k lepším výsledkům jsou ovšem možné 🙂
Training Analysis – detailní analýza vašich výkonů. Autoři slibují až 150 různých pohledů na vaše aktivity, osobní zkušenost nemám. Podle screenshotů, které inzerci této funkce doprovází to však vypadá na možnost kombinace několika různých metrik v jednom grafu. To zase taková bomba není.
Weather Information – k vašim aktivitám jsou uloženy informace o počasí ve chvíli vašeho sportování. To se děje i u standardní, neplacené verze. V čem spočívá přidaná hodnota u Endomondo Premium, to netuším.
Jak je z popisu patrno, placená verze mě neoslovila a platit nějakých 40 – 60 korun měsíčně podle typu předplatného se mi nechce. Bohužel lze předpokládat, že podobně na věc nahlíží mnoho dalších uživatelů a to se provozovatelům aplikace, potažmo investorům nebude líbit. Budou chtít své peníze vyždímat z uživatelské báze zpět do svých kapes. Lze tedy očekávat, že do budoucna se nabídka funkcí bude spíše zmenšovat a omezovat. Škoda Endomonda. Zatím ale stále zůstává na špici.
Placená verze aplikace Endomondo Sports Tracker PRO
Pojďme se ale podívat na to, co nabízí placená verze aplikace. Buďte ovšem připraveni na to, že pro plnohodnotné využití funkcí dostupných v placené verzi aplikace budeme muset aktivovat Endomondo Premium.
- placená verze je bez reklam. Ty se zobrazují v bezplatné verzi aplikace zobrazují v úzkém proužku, který nezabírá příliš mnoho místa, tudíž tuto výhodu nehodnotím jako zásadní.
- intervalový trénink – aplikace umožňuje nastavit 3 varianty intervalového tréninku. Pomocí povelů vás pak bude instruovat jak intenzivně máte běžet.
- krokoměr – pokud váš telefon podporuce akcelerometr, tak aplikace nabízí funkci počítání kroků
- grafy dostupné v mobilní verzi včetně přehledného zobrazení v mapách – výška proběhlé trasy a další informace
- audio kouč na míru – umožňuje přesně podle vašich preferencí nastavit hlasové povely virtuálního kouče pro váš trénink
- tzv. Low Power Mode – autoři slibují extrémní šetrnost vůči baterii a tím i lepší výdrž na extra dlouhých tratích
- mód Překonej sám sebe – kdy závodíte proti svým předchozím výsledkům. Informaci zda jste lepší / horší zprostředkovává audio kouč
- možnost nastavit cíl pro cvičení v podobě času nebo kalorií
Endomondo se stále řadí mezi špičku v aplikacích pro měření sportovních aktivit. Když srovnám aktuální Endomondo s funkcemi, které byly k dispozici v neplacené verzi loni během léta, tak je na tom aktuální verze hůře. Na druhou stranu, stále je na tom dobře a ve srovnání s konkurencí nijak nezaostává.
Bohužel nelze předpokládat, že by se objevila kvalitní aplikace, která by dlouhodobě nabídla kvalitu placených aplikací a byla dlouhodobě dostupná zdarma. Snad jen krátkodobě za účelem nalákání zákazníků. Přecházet mezi těmito aplikace je těžké, hromadný export dat je zpravidla nemožný, přenášet data po jednotlivých aktivitách trvá nesmyslně dlouho a na variantu „začít znova“ s novou aplikací většina z nás ani pomyslet.
Stačí si vzpomenout kolik krve a potu je za každým spáleným hamburgerem, o jejichž utěšeně rostoucím počtu nás Endomondo ve statistikách pravidelně informuje. Ne ne, zatím vydržíme s Endomondem, snad pohár trpělivosti jednou nepřeteče.